Dynia w Europie pojawiła się wraz z odkryciem Ameryki. Najpierw przybyła do Francji, a stamtąd na dwór Tudorów w Anglii, gdzie słynne „pompionu”, jak ją wtedy nazywano szybko zaakceptowano jako wypełniacz do ciasta. Już w XVII wieku przepisy na ciasto z dyni można było znaleźć w angielskich książkach kucharskich, takich jak The Gentlewoman’s Companion (1675) Hannah Woolley.
Na początku XIX wieku przepisy z dyni pojawiły się w wreszcie w kanadyjskich i amerykańskich książkach kucharskich, a ciasto dyniowe stało się powszechnym dodatkiem do obiadu na dzień Dziękczynienia. Amerykańskie tarty posiadają nadzienie z dyni, skondensowanego mleka i jajek (taki rodzaj dyniowego budyniu). Ma ono kolor od pomarańczowego do brązowego i jest pieczone na kruchym cieście, rzadko z wierzchnia warstwa. Masa jest mocno aromatyzowana cynamonem, sproszkowanym imbirem, gałką muszkatołową i goździkami. Często używa się tez ziela angielskiego, które może zastąpić goździk i gałkę muszkatołową, ponieważ jego smak jest podobny do nich obu połączonych. Niekiedy dodaje się kardamon i wanilie. Jak już wam kiedyś pisałam taka mieszanka przypraw nazywa się pumpkin spice ( o tu: https://dee4di.com/2020/10/12/dyniowe-gadki-i-jack-olantern/ )
Angielskie tarty czy raczej paje (pies) różnią się od amerykańskich. Jak niżej w moim przepisie dynie po prostu dusi się z przyprawami, a ciasto dzieli się na dwie części, jedna na spód, a druga do przykrycia nadzienia. Można uformować z ciasta kratkę. Ponieważ dynia sama w sobie nie ma dla mnie smaku, dlatego ja dodałam do niej jabłka.
Ciasto
- 1,5 szkl mąki pszennej
- 18 dag masła
- 1 jajko
- 2 żółtka jajek
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 8 łyżek cukru kryształu
- 1 cukier waniliowy
- 1 szczypta soli
Masa
- 300 g miąższu z dyni
- 4-5 jabłek
- 1/2 szkl cukru białego lub ciemnego (ja dałam ciemny).
- 1 szczypta cynamonu
- Kilka sztuk goździków
- szczypta gałki muszkatołowej
- 3 łyżki wody
Nagrzewamy piekarnik do 180 st.
Dynię kroimy w kostkę, wrzucamy do garnka i gotujemy z odrobiną wody na małym ogniu. Po 10 min dodajemy obrane i pokrojone w plasterki jabłka. Wsypujemy cukier. Dodajemy goździki i gałkę muszkatołową i dusimy razem, aż do miękkości.
Składniki na ciasto zagniatamy, formujemy w kulę i chłodzimy pół godziny w lodówce. Po czym wykładamy nim dno i boki natłuszczonej i posypanej bułką tartą tortownicy 21 cm.
Podpiekamy ciasto około 15 min w piekarniku. Studzimy.
Wykładamy na wierzch masę jabłkowo-dyniowa i posypujemy cynamonem (ja posypałam jeszcze raz brązowym cukrem i cynamonem).
Można wcześniej zostawić trochę ciasta by je ułożyć w kratkę na wierzchu. Mnie się nie chciało (czasami lubię sobie ułatwić zadanie) i zrobiłam kruszonkę z pokruszonych herbatników imbirowych i masła. Ciasto wkładamy do piekarnika i pieczemy ok. 60 min.
Kategorie:Kulinaria
Dla mnie dynia też nie ma smaku, dlatego do zupy mocno pikantnie ją doprawiam 🙂
PolubieniePolubienie
Kochamy dynię w każdym wydaniu a w połączeniu z jabłkami to już w ogóle ❤
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Znakomite są angielskie tarty dyniowe, bardziej lubię od amerykańskich. Twoja Dee tez znakomicie wyglada i dodanie jabłek, to znakomity pomysł. Pozdrawiam serdecznie 😀
PolubieniePolubienie
Z chęcią wykorzystam kiedyś ten przepis 🙂
PolubieniePolubienie