Bajkowe Castle Combe

Castle Combe jest uważany za jedną z najładniejszych wiosek w Anglii. Na niewielką społeczność składa się tylko 47  domów położonych między porośniętymi lasem pagórkami, a pełną pstrągów  rzeką Bybrook. Combe (42)

Patrząc na plan wioski wyraźnie widać dominujący w centrum plac, od którego odchodzą nieregularnie uliczki. To dowód, że miasteczko miało kiedyś prawo do targu. Pozostałością po nim jest  dominująca, pokryta dachem, średniowieczna budowla. Tworzy ona, wraz  z  XII-wiecznym kościołem św. Andrzeja atmosferę ponadczasowości.Combe (38)Combe (5)

W ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat nastąpiło wiele zmian w życiu wioski. Dwie piekarnie, mleczarnia, trzy sklepy spożywcze, poczta i szkoła zostały zamknięte, a w wiosce nie ma już lekarza ani policjanta. Teraz dominują w rejonie politycy, emerytowane gwiazdy muzyki i filmu, którzy uciekają tutaj  od zgiełku, szukając ciszy i spokoju. Wioska stała się pensjonatem celebrytów. Nawet ambasador przy ONZ, saudyjski szejk ma tu swój dom, choć odwiedza go rzadko. Castle Combe (1)Combe (10)

Spośród pracujących mieszkańców, większość to osoby dojeżdżające z innych wiosek, ale niewiele jest tutaj przedsięwzięć biznesowych zapewniających lokalne zatrudnienie. Combe (14)

Jednak ten spokój w ostatnich latach zdaje się zanikać. Sława wioski przywodzi tu tłumy ludzi z całego świata. Jak tornada przetaczają się przez wioskę autokary wyładowane turystami, jadącymi docelowo albo do Bath, albo do Oxfordu czy szekspirowskiego  Stratford. Na szczęście zabronione są tutaj tandetne sklepy z plastikowymi pamiątkami. Combe (6)

 

Trochę historii dla zainteresowanych

Ziemia położona nad Castle Combe była pierwotnie siedzibą rzymskiej willi opuszczonej w 5 wieku naszej ery. Od tamtego czasu niewiele się działo, aż do  wieku, kiedy to Reginald de Dunstanville zbudował romańską warownię na wzgórzu podczas angielskiej wojny domowej w 1135-1154 roku. Wtedy to pojawiło się słowo zamek (Castle) w nazwie.

Niestety przez kolejne kilka wieków zamek popadał w ruinę i zapomnienie. Nowi właściciele wioski wybudowali sobie inną siedzibę – Manor House, obecnie hotel, tak mocno przebudowywany, że niewiele pozostało z oryginalnej struktury. Combe (11)

Średniowiecze było  bardzo pomyślnym okresem dla wioski związanym z  rozwojem przemysłu włókienniczego w tych rejonach. Więcej pisałam o tym tutaj: Cotswolds

Czerwono-biała tkanina z Castle Combe stała się znana  na rynkach całego świata. Wraz ze wzrostem przemysłu i bogaceniem się wioski, wzrastała pozycja jej mieszkańców i na ich prośbę Henryk VI nadał miejscowości prawo organizowania cotygodniowego targu. Królująca w centrum miasta konstrukcja jest właśnie dowodem na handlową prosperitę miejsca. Combe (28)

W XVI wieku jednak wraz ze spowolnieniem przepływu Bybrook przemysł podupadł,  manufaktura sukna przeniosła się do pobliskich wiosek.

Castle Combe nie zmienił się jednak zupełnie od tamtych czasów. Spacerując przyglądajcie się dobrze detalom na budynkach, niektóre spokojnie mogą pamiętać czasy Henryka VI.

Combe (25)Combe (22)399A1947

 

By uniknąć tłumów proponuje odwiedzić wioskę wcześnie rano, gdy słońce dopiero wspina się nad horyzont, jak my to zrobiłyśmy.

399A1915a

 

Przy wyjeździe zaintrygował i zachwycił nas cudny znak. Zobaczcie.

Combe (45)

W wolnym tłumaczeniu brzmi ZWOLNIJ, DZIECI NA WOLNYM WYBIEGU – cudne prawda?

22 uwagi do wpisu “Bajkowe Castle Combe

 1. Dee…u Ciebie jak w bajce.
  Znowu pospacerowałam po przepięknym miejscu.Wcale się nie dziwię,że nawet szejk tam ma dom.
  Ja sobie znajdę księcia i zażyczę domek w tej miejscowości.
  Są dwie strony medalu takich miejsc. Z jednej strony niezwykle urokliwie, z drugiej tłumy turystów.
  Pamiętam, jak rok temu zwiedzałam miasteczka w Toskanii,wyjeżdżalismy bladym świtem i chodziliśmy po uliczkach.Potem parkingi były oblężone,a miasteczka tonęły w setkach ludzi i widziałam umęczonych mieszkańców.Nie chciałabym, aby mi zaglądano do okien, ogródka i robiono sobie selfie.
  Co by nie myślec, faktycznie bajkowe jest Castle Combe-)
  Pozdrowienia!!!

  Polubienie

 2. Wygląda bardzo klimatycznie! Cieszę się, że tandetne budki z pamiątkami są zabronione. Chciałabym, żeby i w Polsce tego nie było…ale czego oczekiwać, jak wychowanie estetyczne prawie nie istnieje, a wszechobecna popkultura zalana jest kiczem. Są chętni, są i sprzedawcy. Wolny rynek…

  Polubienie

 3. Piękne i klimatyczne miejsce, które chętnie bym zobaczyła. Taka Anglia na pewno przypadła by mi do gustu 🙂 jeszcze kilka Twoich wpisów i może się przekonam, że Anglia to nie tylko Londyn. Zdjęcia cudne, a znak ostrzegający „przed” dziećmi – rewelacja 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 4. Piękna wioska, te domy z kamienia pokryte strzechą nadają jej klimat, można cofnąć się w czasie. Bardzo podoba mi się to, że mieszkańcy dbają o zachowanie histori miejscai, detalów i oryginalności. No ale niestety wszystko kręci się wokół pieniądza. Skoro można zarobić na wycieczce do Castle Combe, to zarabiają. Dobrze, że bogaci celebryci nie muszą wyciągać kasy z turystyki.

  Polubione przez 1 osoba

 5. Jaka ta wioska jest fotogeniczna! Piękne miejsce! Mam nadzieję, że zostanie tam taki spokój jaki jest teraz.. Chociaż tymi rankami 🙂

  Polubienie

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.