Drugi dzień Świąt w UK

Zastanawialiście się, dlaczego obchodzimy drugi dzień świąt? Na pewno niektórzy z nas wiedza, że kościół czci wtedy pamięć św Szczepana. W Anglii ten dzień nazywa się Boxing Day, co ze Szczepanem wiele wspólnego nie ma. Boxing Day znaczy dokładnie Pudełkowy Dzień, a nie bokserski, jak to niektórzy zdają się sugerować. Obchodzi się go dokładnie 26 grudnia każdego roku, choć według definicji w słowniku Oksfordzkim Boxing Day powinno się celebrować w pierwszym pracującym dniu po Bożym Narodzeniu. Od średniowiecza ten dzień był dniem dobroczynności. Otwierano wtedy specjalne pudło i dzielono jego zawartość pomiędzy potrzebujących. Pudło było drewniane, lub w niektórych rejonach zrobione z gliny i w czasie adwentu zbierano do niego prezenty od ofiarnych ludzi. Potrzebującymi byli zazwyczaj biedni, choć zdarzało się, że np. w czasach odkryć geograficznych, zbierano do pudła prezenty dla marynarzy wyruszających w długi rejs, którzy nie mogli powrócić do domu na święta. Niektórzy, pracodawcy, o dobrym sercu, zbierali do pudła upominki dla swoich pracowników, lub wielce możni państwo obdarowywali swoich służących. boxing_day-2Ogólnie tradycja piękna, kultywowana, w trochę inny sposób do dziś. Według międzynarodowych statystyk Wielka Brytania jest największym darczyńcą Europy. Zbiera się tutaj najwiecej pieniędzy na potrzebujących, a tradycje związane z organizowaniem imprez charytatywnych są powszechnie kultywowane. Każda szkoła ma swoje tzw PTA (Parent- Teacher Association), które co jakiś czas organizują konkursy, bale, kiermasze po to by wspomagać szkołę swoich dzieci. Przed świętami harcerze, czy militarne organizacje zbierają pieniądze na byłych żołnierzy; ludzie związani z kościołem zbierają na potrzebujących parafian, lub nawet na zaprzyjaźnione z nimi parafie w innych, biedniejszych krajach.Salvation Army 11.12.14 Jedną z najbardziej popularnych akcji jest zbieranie, na olbrzymią skalę pieniędzy na szpitale dziecięce, tzw. Children in Needs. Patronuje tej akcji publiczna telewizja BBC. Przypomina to trochę naszą Wielką Orkiestrę świątecznej Pomocy Owsiaka. Nie wiem, jakie jest wasze podejście do tego typu akcji. Zawsze krąży wokół nich trochę kontrowersji, podejrzeń, oskarżeń, że ktoś na nich zarabia. Może to prawda, ja jednak uważam, że dzięki takim akcjom ludzie się jednoczą i zawsze jakaś pomoc, wsparcie dociera do tych, którzy tego potrzebują. Mój klub Polek na Obczyźnie, o którym często wspominam, również zorganizował niedawno aukcję, z której dochód w całości przeznaczony został na chorego Mikołaja. Wiadomo, skala była dużo mniejsza niż Orkiestry, ciągle jednak zainteresowanie było bardzo duże i szczerze przyznam, że czułam się szczególnie dobrze, mogąc być częścią tego przedsięwzięcia. Na pewno jeszcze kiedyś powtórzymy akcję.

Wróćmy jednak do drugiego dnia świąt. 011472_ststephen_34Kim był Szczepan, że czci się jego postać zaraz po dniu narodzin Jezusa. Podobno był pierwszym chrześcijaninem zamordowanym za wiarę. Podobnie jak inni, najwcześniejsi wyznawcy religii Jezusa, był Żydem, który bardziej pragnął reformy judaizmu, niż stworzenia nowej religii, niestety jego rodacy widzieli to inaczej. Za głoszenie chrześcijańskich bluźnierstw, został w 36 roku ukamienowany w Jerozolimie. W kościele prawosławnym czczony jest aż czterokrotnie w ciągu roku. Na religijnych obrazach przedstawia się najczęściej scenę ukamienowania Szczepana, lub jego postać ubraną w religijne szaty, z Biblią, na której spoczywają kamienie, lub z gałązką palmową w ręku. Jest on patronem Wiednia oraz, o ironio losu, kamieniarzy.szczepan

        W Anglii Boxing Day lub dzień św. Szczepana jest tradycyjnie związany ze sportowymi wydarzeniami. Ruszają ligi piłki nożnej, rugby, hokeja i inne rozgrywki sportowe. W miejscowości Burghead odbywa się coroczne pływanie. Uczestnicy często poprzebierani w dziwne stroje, pływają w okrutnie zimnej wodzie w porcie miasteczka, by zebrać pieniądze na wyznaczone organizacje charytatywne.

O ile dobrze wyczytałam geneza tej imprezy to pijackie wybryki młodych, bogatych paniczy. Jeśli chcielibyście wziąć udział to wystarczy się zapisać klikając tutaj.

 Do niedawna, zanim tego zabroniono, właśnie w tym dniu odbywały się największe polowania na lisy. Mieszkańcy całych wiosek spotykali się razem, pieszo, lub konno, z psami, lub bez i rozpoczynano nagonkę na biednego rudzielca. Od 2005 jest to tylko udawane polowanie z psami, nie wolno gonić ani zabijać lisów. boxing-day-uk-foxhuntingTą okrutną tradycję zastąpiły w znacznym stopniu wyścigi konne.  Inną bezlitosną tradycją dnia pudełkowego było polowanie na strzyżyka. Po angielsku wren. Jest to taki mały zwinny ptaszek, pięknie śpiewający, uznawany gdzieniegdzie za króla ptaków. Zabicie strzyżyka normalnie wiązało się ze sprowadzeniem na siebie okropnego pecha. Wyjątkiem był drugi dzień świąt, kiedy to zabicie króla przynosiło szczęście. Zabitego ptaszka przywiązywano na końcu długiego kija i tak paradowano, chełpiąc się wszem i wobec swoim szczęściem.  Tradycja ta ma podobno korzenie celtyckie i tak naprawdę ostała się w nielicznych miejscach, gdzie w dzisiejszych czasach chłopcy przebrani w słomę paradują ze sztucznym strzyżykiem na palu.

wren-boys-ireland

W Suffolk oprócz procesji przebierańców zobaczyć można specjalny taniec wykonany przez tzw molly dancers z pomalowanymi na czarno twarzami.

 Na zakończenie moich rozważań o dniu pudełkowym nie mogę nie wspomnieć o zakupach. Pisałam już nieraz, że jest to rozrywka narodowa Brytyjczyków, ale to, co się dzieje w drugi dzień świąt czasami przechodzi nasze wyobrażenie. Widziałam te wielkie tłumy koczujące od nocy na otwarcie sklepu Next, bo wtedy właśnie w tym przybytku zakupów ruszają przeceny i to nie byle, jakie; pamiętam ciuchy, które dzień wcześniej kosztowały 80 procent drożej.boxing-day-queues2 Opłaca się niektórym koczować. Inne domy towarowe nie odstają, przede wszystkim wielki i drogi Selfridges w Londynie. Teraz może zamieszanie jest mniejsze, bo Internet przyszedł z pomocą, ale ogólnie zakupy to jedna z większych tradycji drugiego dnia świąt w Wielkiej Brytanii.

A jakie są wasze obserwacje dotyczące Boxing Day?

27 uwag do wpisu “Drugi dzień Świąt w UK

 1. Popieram zarówno Owsiaka jak i wszelkie inne zbiórki na szczytny cel. Powinniśmy sobie pomagać. Po prostu i już. Bardzo podoba mi się tradycja (jeśli tak można to nazwać) PTA. Cieszę się, że coraz więcej różnych zbiórek organizują polskie szkoły. To uczy dzieci współczucia, pomocy i wspólnego działania. Zdecydowanie za! O Boxing Day słyszałam, ale niestety doświadczeń żadnych nie mam 🙂 Teraz wiem ciut więcej 🙂

  Polubienie

 2. Wiesz, w sumie nigdy nie zadawałam sobie pytania, co i dlaczego świętuje się 26. grudnia w Polsce. Odkąd jestem we Francji, 26 to dla mnie już po świętach, najczęściej spędzony w pracy. Co prawda coś tam słyszałam o Św. Szczepanie, ale nigdy się nie zagłebiałam w tę historię. Przeczytałam Twój wpis z dużym zainteresowaniem. O Waszych wyprzedażach słyszałam różne historie, ale o tym, że Brytyjczycy są najbardziej pomagających krajem europejskim nie miałam pojęcia. To dobrze, że tak jest. Pomagać trzeba i.. pomaganie jest fajne 😉

  Polubienie

 3. Jak zawsze fajny wpis, faktycznie Boxing Day razi tłumnym pielgrzymowanie do galerii i domów handlowych. Żal mi wszystkich pracujących w handlu, najwyraźniej zapomniano o tym iż święta powinny być czasem dla rodziny i odpoczynku.

  Polubienie

 4. Nie wiedziałam, że jest taki dzień jak Boxing Day. Z pewnością podoba mi się to, że pomaga się wtedy innym osobom, że są organizowane różne akcje. Myślę, że to ważne. Zaciekawiły mnie również przebrania 🙂 Dobrze, że jest też miła rozrywka przy tej okazji 🙂

  Polubienie

 5. Bardzo ciekawy wpis! Przyznam szczerze, że nigdy nie zadałam sobie trudu, żeby sprawdzić co Anglicy obchodzą 26 grudnia, chociaż raz spędzałam tam święta 🙂 Dla mnie szokiem było, że oni wszyscy zamiast posiedzieć z rodziną w domu, to biegną na zakupy! Dobrze, że te Święta spędzam w Polsce 🙂 Pozdrawiam, A

  Polubione przez 1 osoba

 6. No proszę, nie słyszałam nigdy o Boxing Day 🙂 Idea dzielenia się i organizowania akcji charytatywnych jest jak najbardziej OK, ale stanie w długich kolejkach w drugi dzień Świąt, żeby kupić jakiś ciuch na wyprzedaży? Nigdy. Musieliby mnie zmusić 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 7. Ja chociaż mieszkam w Anglii od 6 lat, również nie mam doświadczeń z Boxing Day, bo spędzam ten dzień, albo w domu, albo na rodznnym wypadzie w teren ( nie sklepowym oczywiście). Podziwiam ludzi, którym się chce 😉 latac po sklepach i jednocześnie współczuję ekspedientkom. Pozdrawiam.

  Polubione przez 1 osoba

 8. Napisałaś:
  „Niektórzy, pracodawcy, o dobrym sercu, zbierali do pudła upominki dla swoich pracowników, lub wielce możni państwo obdarowywali swoich służących. ”
  Chciałbym dowiedzieć się czegoś więcej o tych dobrych pudełkowych sercach. Skąd one się w ogóle wzięły? Czyli, jak doszło do powstania dobrych pudełkowych serc pracodawców? Pragnę także dowiedzieć się kto napełnia darami dla pracowników owe dobre pudełka wystawiane przez pracodawców.
  Pisząc komentarz, chciałbym Ci piekielnie cieplutko podziękować za Twój bardzo interesujący wpis 🙂 👿 :). Dzięki Tobie poznałem zwyczaj o nazwie boxing day. Wcześniej nie wiedziałem o istnieniu tego czegoś.

  Polubienie

 9. Z biednym strzyżykiem to straszne, naprawdę ten okrutny zwyczaj przywędrował z Irlandii?
  W Irlandii mówimy na drugi dzień świąt Steven’s Day (chodzi oczywiście o św. Szczepana). Ponieważ w pierwszy dzień świąt praktycznie wszystko jest zamknięte, drugi dzień jest tym wyjściowym. Rzeczywiście tłumy ludzi potrafią ogołocić wtedy sklepy (przed recesją dosłownie znikało wszystko z półek). Pomimo, że nazywa się ten dzień imieniem świętego, kościoły świecą pustkami.
  Bardzo ciekawy wpis.
  PS. W Irlandii również mamy straw boys – tradycyjnie przebierańcy byli częścią obyczaju weselnego, dzisiaj są ozdobą na festiwalowych paradach.

  Polubienie

 10. Moja szkoła i PTFA 🙂 co roku organizuje zbiórki jedzenia, puszek i wszystkiego co ma długą datę przydatności aby później przekazać dary potrzebującym.
  W tym roku mój kochany syn wysnuł troszkę inną definicję na Boxing Day – skoro boxing to prezenty, tylko gdzie one są ??? Oj uśmiałam się z niego, uśmiałam hehehe
  Co do ZAKUPÓW, byłam raz – skuszona zachwalaniem koleżanki i więcej moja stopa się TAM nie pojawi. Faktem jest, że można kupić rzeczy po okazyjnej cenie ale ludzie, szanujmy się nawzajem. Pomimo, mojego brzuszka (byłam w 6mc) zostałam stratowana przez kobietę, która rzuciła się na raka, chwyciła tyle ciuchów ile jej szerokie bary były w stanie unieść. Rzuciła to na ziemię i zaczęła kopać niczym mój pies w ferworze zabawy 😀 Stałam jak zaczarowana, nie mogąc uwierzyć w to co widzę. Ludzie zwariowali. Świat oszalał a ja tak nie chce i nie lubię.

  Polubienie

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.