Świątynia Sikh’ów Gurudwara w Gravesend

Wielka Brytania jest krajem wielokulturowym, od setek lat emigrowali tutaj ludzie z różnych stron świata i podobnie jak my teraz tworzyli tutaj swoje enklawy, namiastki swoich państw i kultur. To, co bardzo często odróżniało przybyszy od rodowitych Brytyjczyków była religia. Dzisiaj chciałabym wam opowiedzieć o podobno najmłodszej religii świata, o Sikhiźmie. Wiem na ich temat sporo, bo Sikhowie dość gromadnie zasiedlili miasteczko, w którym mieszkałam przez wiele lat, czyli Gravesend. Dwa razy do roku odbywają się w Gravesend piękne religijne procesje idące przez całe miasto. Niezapomniany jest to widok. maxresdefault-2Nawet przez jakiś czas burmistrzem Gravesend był Sikh i tutaj też wybudowano świątynię, do której chcę was zaprosić. Poznacie Sikhów  po charakterystyczny turbanie, brodzie i prostych bransoletkach na nadgarstkach.img_7014 Ale na początek trochę o genezie samej religii. Jej założycielem był Nanak. Urodził się on  15 kwietnia, 1469 roku, w rodzinie kupieckiej, na terenie dzisiejszego Pakistanu.guru-nanak-dev-ji-wallpapers_3_programview_197653 Tam, gdzie mieszkał, miał do czynienia z mieszającymi się wpływami dwóch wielkich religii: islamu i hinduizmu. Ani jedna, ani druga religia nie zaspokajała jego duchowych potrzeb; Nanak, bowiem od dziecka był bardzo uduchowiony i zgłębiał religie tego świata. Dużo podróżował, według niektórych był w Tybecie, Mekce, Jerozolimie, zbierał wiadomości i rozmyślał. Pewnego dnia, po powrocie z wyprawy, medytując w rzece dostał objawienia i według jego relacji, został zabrany do nieba, gdzie pojono go nektarem (hinduska amryta). Według religijnych biografów zaginął na trzy dni. Jego rodzina znalazła ubranie na brzegu rzeki i myślała, że utonął. Nanak pojawił się dnia trzeciego, blady i początkowo małomówny. W końcu przemówił: „Nie ma Hindusa, nie ma Muzułmana, jest tylko człowiek. Czyją drogą powinienem pójść? Tylko boską. Bóg ma wiele imion, ale jest jeden” Jego nauki połączyły elementy z obu religii; mówił o istnieniu jednego Boga, ale wierzył w reinkarnację i możliwość dotarcia do Boga drogą medytacji, zrównał ludzi, odrzucając system kastowy oraz kategorycznie zabronił sati, czyli zwyczaju, wedle, którego żona, po śmierci męża szła z nim na stos. Nanak został Guru, czyli nauczycielem i od tego momentu narodził się Sikhizm. Po śmierci Nanak miał dziewięć kolejnych wcieleń, kolejnych Guru, bo wiara Sikhów opiera się przede wszystkim na słowach dziesięciu pierwszych guru zapisanych w Świętej Księdze (Sri Guru Granth Sahib).47898618-guru-granth-sahib-ji2 Ostatni Guru uznał pisanie księgi za zakończone.

Sikhizm jest religią wymagającą od swoich wyznawców szczegółowego przestrzegania zasad moralności, diety i sposobu ubierania się. Mam wielu przyjaciół wśród Sikhów, bardzo poważnie podchodzą oni do edukacji dzieci, swojej pracy i są bardzo pomocni dla innych. Nigdy się na nich nie zawiodłam. Gdy już raz zaprzyjaźnisz się z Sikhem stajesz się częścią wielkiej społecznej rodziny.

W Gravesend, o którym to miasteczku pisałam przy okazji Pocahontas ,wybudowano piękną świątynię Gurudwarę, z marmuru. Kosztowała 12 milionów funtów, a złożyli się na nią Sikhowie mieszkający w miasteczku.Na otwarciu świątyni był były premier Wielkiej Brytanii David Cameron z żoną, tak ważne to było wydarzenie.article-p-138561d2-ce71-4016-8f3d-9ee612ffc601-6xsro3oehhsk2-923_634x356-2

Byłam w niej kilkakrotnie, jest bardzo kolorowa i majestatyczna, ale wewnątrz, podobnie jak w islamskich meczetach,  nie ma obrazów Boga. Na czołowym miejscu znajduje się coś w rodzaju ołtarza lub tronu (Takhat), a na nim leży pięknie oprawiona ta najważniejsza Święta Księga Sikhów.

 

lux-studios-8-2b13591330064-214192650_10154500308044810_7650499237434983794_n-214102624_10154500308034810_2508193237681793784_n-2homepage-slider-6-2

Każdy może wejść do środka. Warunek jest taki by nakryć głowę, zarówno kobiety, jak i mężczyźni i zdjąć buty. W świątyni zawsze jest wyznaczone miejsce, gdzie można się posilić, bo jednym z zasad tej religii jest pomaganie ubogim. Coś takiego jak liturgia nie istnieje; wyznawcy jedynie wspólnie recytują księgę, śpiewają psalmy lub modlą się indywidualnie. Nawet podczas pogrzebu, na którym byłam, wyznaczony guru recytował święte wersy. Moja przyjaciółka Narinder, co tydzień wykonuje Savę, pracę w świątyni, jako wolontariusz; czasami jest to serwowanie jedzenia, ale najczęściej Narinder pomaga ludziom w niezrozumiałych sprawach bankowych i praw dotyczących życia w Anglii. Jedną z podstawowych zasad religii jest pomaganie innemu człowiekowi. Piękne prawda?

17 uwag do wpisu “Świątynia Sikh’ów Gurudwara w Gravesend

 1. Dee. Już dawno chciałam Ci podziękować za wartościowe wpisy o Wielkiej Brytanii, takiej jaką jest dzisiaj, a nie takiej, która zatrzymała się gdzies w latach 50tych.
  Twoje opowiadania są ciekawe i rzeczowe. Dziękuję 🙂

  Jeśli kiedyś pojadę na Wyspę na kilka miesięcy, odwiedzę większość miesc i miasteczek o których piszesz:-)

  Polubione przez 1 osoba

 2. W sumie nie wiedziałam wcześniej niczego o Sikhach 🙂 Kolejny raz zaskakujesz mnie jakimiś ciekawymi informacjami i dlatego uwielbiam odwiedzać Twój blog! Nigdy nie wiem co mnie tutaj czeka 😀 Niby Wielka Brytania, ale czytam o tylu rzeczach, że głowa mała! Brawo 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Bardzo dobrze, że poruszyłaś ten temat i „niesiesz oświaty kaganiec”, bo ludzie w Polsce generalnie nic nie wiedzą o Sikhach – spotykałem się nawet z sytuacjami, kiedy ktoś uważał ich za Muzułmanów w turbanach („e, patrz jaki śmieszny Arab!”).

  Polubienie

 4. Cieszę się,że trafiłaś do mnie, bo i ja rafiłam do Ciebie i mogę poczytać o tej cześci Anglii, której wogole nie znam. W wolnej chwili zagłębię się bardziej w Twójblog, tym czasem Gravesend zapisuję na listę must see in the future 😉 . Ściskam

  Polubienie

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.