Nowoczesne pomniki Timisoary

Timisoara jest miastem historycznym. Wiele się tu działo i na każdym kroku można spotkać pozostałości po historycznych wydarzeniach. Lokalne władze pozwoliły jednak na napływ świeżości do miasta. Nie wszyscy lubią nowoczesną sztukę, zwłaszcza w postkomunistycznej Rumunii połowa społeczeństwa odrzuca ją, jako niezrozumiałą i tworzoną bez specjalnego wysiłku. W ostatnich latach Timisoara, podobnie jak inne miasta z dawnego bloku wschodniego przeszła sporą metamorfozę. Znalazły się pieniądze i rozpoczęto odrestaurowywanie starych budynków, ulic, placy. Władze zrobiły ankietę wśród mieszkańców i zapytano ich, co miałyby przedstawiać nowe pomniki zamówione dla miasta. Większość opowiadała się za bohaterami z dziejów Rumunii, na drugim miejscu były figury ludzi w historycznych kostiumach. Obie propozycje jednak odrzucono; większość bohaterów rumuńskich ma już swoje pomniki, a takie figury są mało oryginalne, można je spotkać w wielu miastach na świecie.  Postawiono na sztukę nowoczesną i tak w mieście pojawiło się 7 nowych pomników. Niestety nie wszystkie udało mi się zlokalizować. Przyznam się, że nie szukałam zbyt dokładnie spacerując po mieście. O całej akcji przeczytałam później szukając informacji o tych rzeźbach, które zobaczyłam. Nie jestem fanem sztuki dwudziestego pierwszego wieku, ale może to po prostu wynikać z mojej ignorancji. Wydaje się, że czasy pisuaru Duchampa już minęły i to, co obecnie młodzi artyści mają do zaproponowania jest całkiem fajne. Chciałabym wam pokazać te pomniki, które polubiłam.

 1. Ewa – artysta Virgil Scripcaru

  399a4658

  Ewa

 2. Supermama – Virgil Scripcaru399a4605
 3. Ludzka muszla (Coaja de Om) – Mircea Roman399a4631
 4. Zabawa w telefon – Bogdan Rata

  5. Kolumny – Ion Nicodim399a4651

  W Timisoarze również od wielu lat odbywa się Fisart czyli między narodowy festiwal sztuki ulicznej. Większość dzieł po jakimś czasie jest albo usuwana, albo sama zanika pod wpływem warunków pogodowych. Pewna część jednak zostaje. Mnie murale od jakiegoś czasu zachwycają.    Pokażę wam kilka, które udało mi się sfotografować:

   

   

13 uwag do wpisu “Nowoczesne pomniki Timisoary

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.