Grammar School w Anglii, a co to?

Ostatnio na pierwszych stronach gazet i na scenie parlamentu pojawiła się kwestia szkoły średniej w Kent. Parlamentarzyści debatowali czy pozwolić filii tzw grammar school z Tonbridge otworzyć się w Sevenoaks. O co chodzi z tymi grammar school, czemu są tak istotne, że debatuje się o nich w parlamencie. Od pięćdziesięciu lat nie otwarto w Anglii żadnej grammar szkoły. Czemu?

Grammar Schools to selektywne szkoły średnie, do których by się dostać trzeba zdać egzamin w wieku 10 lat. Nazywa się on 11plus, co jest mylące, bo dzieci zdają go we wrześniu, na początku klasy szóstej, kiedy większość z nich nie ma jeszcze jedenastu lat. Egzamin składa się z 3 lub 4 części, zależy od gminy; matematyka, angielski i tzw verbal reasoning i non-verbal reasoning, czyli zdolność myślenia abstrakcyjnego, które przypominają trochę testy na inteligencję. Testy nie są łatwe, dzieci muszą być albo zdolniejsze niż inne, albo rodzice muszą włożyć w przygotowanie dziecka trochę pracy, lub pieniędzy lub obu.

Grammar schools to dinozaury, pozostało ich w UK około 160, głównie w hrabstwach Kent, Essex, Londyn. Od 1998 istnieje oficjalny zakaz otwierania nowych grammar schools wprowadzony przez będącą wtedy przy władzy Partię Pracy. Dlaczego? Kampania w prasie prowadzona była w ten sposób by przekonać ludzi, klasę pracującą, że grammar schools są zbyt selektywne, że tworzą różnice między ludźmi, że by przygotować dzieci do trudnego egzaminu rodzice muszą być bogaci i płacić za nauczyciela tzw tutora duże pieniądze, lub kupować drogie materiały w księgarniach. Zgadzam się z tym i nie zgadzam. To prawda, że testy nie są łatwe i szkoły do nich nie przygotowują, to prawda, że rodzice muszą się przyłożyć i pracować z dziećmi, lub znaleźć prywatnego nauczyciela. Jednak jest to WYKONYWALNE. Dzieci z rodzin pracujących przy odrobinie wysiłku są w stanie zdać egzaminy i dostać się do grammar school. Znam mnóstwo dzieci, które dostały się do szkoły. Dla mnie edukacja moich dzieci jest ważna. Grammar schools otwierają dzieciom drogę na najlepsze uniwersytety w UK. Nie chce przez to napisać, że inne szkoły takich szans nie dają. Jednak, gdy spojrzymy na publikowane, co roku rankingi szkół pod względem wyników, to w ścisłej czołówce są właśnie grammar szkoły. Dorównuja one poziomem brytyjskim szkołom prywatnym, za które słono trzeba płacić. Koszt takiej szkoły to minimum 6 tys za semestr, a uwierzcie są i dużo droższe. Eton Collage, po którym jest zdecydowana śmietanka angielskiej sceny politycznej kosztuje 12 tys za semestr, a semestrów w roku jest 3. By nie być gołosłowną dołączam link do zeszłorocznego ranking z BBC BBC RANKING

Dla mnie Grammar Schools to większa możliwość lepszej edukacji dla klasy pracującej. Grammar schools są podobnie jak inne szkoły średnie za darmo w UK. Dlaczego więc Partia Pracy jest tak bardzo przeciwko. Przecież reprezentuje klasę pracującą. Dlatego, że wyniki badań pokazują, że uczniowie, którzy ukończyli grammar schools, a potem poszli na uniwersytety, stają się zwolennikami konserwatystów, czyli torysów. Czyli zakaz otwierania nowych szkół to czysta polityka. Partia Pracy nie chce tracić głosów.

3 uwagi do wpisu “Grammar School w Anglii, a co to?

 1. Czyli grammar school jednocześnie jest dla ludzi z klasy “posh”. Tym co się do niej dostaną otwiera drogę by częścią tej klasy się stać. Rzeczywiście, bojkt tych szkół rzeczywiście wygląda na czystą politykę a nie troskę o lepsze wykształecenie. Egzamin to jest selekcja, ale tego typu ćwiczenia wymagane na egzaminiach są konkretne. Kandydat wie czego się ma nauczyć, co ćwiczyć. Zrobisz dobrze – przechodzisz. Zrobisz źle – nie. A jeśli uczeń poważnie do tego podejdzie i będzie pracowity to ma szansę. Niestety życie, a już wogóle praca wymaga od nas więcej umiejętności, czasem o wiele trudniejszych niż w szkole. Za ich brak dostajemy po dupie. Więc czemu nie ćwiczyć ich jako dzieci.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Nie rozumiem co złego w grammar school. Przecież podziały istnieją od zawsze i na zawsze, a tu problemem nie jest to ile zapłacisz, tylko jak dużo się nauczysz. Dobrze zrozumiałam? 🙂
  Chyba już kiedyś o tym wspominałaś na blogu, z tego co kojarzę? 🙂 Ja swoje dzieci wysłałabym czym prędzej do takiej szkoły, niech chociaż spróbują.
  Dawno mnie tu nie było, tęskniłam 😀 Na szczęście, po powrocie mogę stwierdzić, że na szczęście nic u Ciebie się nie zmieniło. Wciąż jest ten sam styl i klasa w pisaniu 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 3. Pingback: Bye Bye 2015! | Nie zawsze poprawne zapiski Dee

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.