Harry Potter World – London Warner Bross Studio

By

Fanów Harrego Pottera nie trzeba zachęcać do oglądnięcia tego miejsca. To tutaj nakręcono wszystkie osiem filmów. Atmosfera jest niesamowita, magia unosi się ciężko w eterze i przenika do płuc wraz z powietrzem. Czujemy się złączeni w całość. Śledzimy krok po kroku nie tylko historie powstawania filmów, ale także historię małego, osieroconego, gnębionego przez wszystkich chłopca, który jakimś niesamowitym zbiegiem okoliczności został najbardziej znanym czarodziejem, w swoim i w naszym świecie. Możemy zobaczyć jego pseudo pokój, klitkę pod schodami, w którym spędził pierwsze lata życia wśród Mugoli na Privet Drive; możemy zobaczyć dom, w którym się urodził i gdzie zginęli jego rodzice Lily i James; pokój w czarodziejskiej szkole Hogwartu, który dzielił z Ronem; klasy, w których studiował tajniki magii; wielką jadalnię, która nie tylko służyła, jako miejsce do jedzenia, ale także do celebrowania różnych imprez i gdzie po raz pierwszy czarodziejski kapelusz zadecydował o losach Harrego i jego przynależności do domu Griffindor.

W tym magicznym miejscu jest wszystko, co znamy z książek i z filmów o Harrym. Idealnie wykonany każdy rekwizyt, każda dekoracja. Oczywiście na wzgórzu stoi zamek Hogwart, w całej okazałości, ale nie taki jak byśmy sobie wyobrażali. Jest to wielka, fantastycznie wykonana makieta, zajmująca powierzchnię sali balowej. Tak, jak w Gwiezdnych Wojnach epizody z zamkiem kręcono używając miniatur. Jedynie w niektórych scenach użyto faktycznie istniejące miejsca np. Christ Church College w Oxfordzie, zamek Alnwick, okolice Glencoe w Szkocji.

Każdy element dekoracji, scenografii, kostiumu wykonany jest z niesamowitą dbałością o szczegóły. W Studiu Warner Bross można dokładnie prześledzić prace artystów; na jednym z korytarzy są przykłady dzieł i nazwiska ludzi, którzy przyczynili się do ubrania idei książkowej w realne kształty. Możemy zobaczyć na własne oczy, kto wymyślił jak wygląda Dobby, kto stworzył zamek czy rekwizyty magów itp.

Przed budynkiem i na podwórzu stoją oryginalne, z filmu, olbrzymie, jakże przerażające szachy. Nie wiem, czy odważyłabym się w nie zagrać.

Oczywiście w świecie Harrego Pottera nie mogło zabraknąć stacji St. Pancrass, ze swoja platforma 9 i 3/4. Specjalnie dla naszej przyjemności ustawiono kilka wózków z bagażami, niby wjeżdżających w ceglaną ścianę. Można wczuć się w role i porobić parę zdjęć.

Na stacji stoi najprawdziwszy pociąg, a w nim przedziały, które pamiętamy z filmu. W jednym z nich siedzą manekiny Rona i Harrego i zajadają się cukierkami o zaskakujących smakach.

Niedaleko zaś jest ulica, na której Harry z Hagridem zrobili całą wyprawkę do szkoły magów. Można odwiedzić sklep z różdżkami i wybrać własną dla siebie.

Historia Harrego Pottera to rozgrywka z czarnymi charakterami. W studiu jest jedna scena gdzie siedzą oni bez twarzy, przy wielkim stole, po którym pełza olbrzymi wąż, a nad którym bezwładnie unosi się ciało dziewczyny. Grobowiec Toma Riddle, czyli ‘wiecie kogo’ dominuje na środku tego magicznego miejsca.

Poza wrażeniami wizualnymi i duchowymi można także delektować się kremowym piwem, które smakuje naprawdę wybornie. Jest to wymieszanie rozpuszczonej krówki z mlekiem. Zgodnie z przeznaczeniem piwo wprowadziło nas w doskonały humor mimo całkowitego braku w nim alkoholu, wystarczyła sama słodycz.IMG_2790

Wejście do Warner Bross Harry Potter World nie jest tanie. Bilet dla dorosłego kosztuje £33, a dla dziecka £25.50, dzieci do 4 roku życia maja wstęp za darmo. Bilet rodzinny kosztuje £101. Rezerwuje się bilety na określony dzień i godzinę. Polecam terminy popołudniowe, bo wtedy jest mniej osób i nie ma np. szkolnych wycieczek. Jedzenie w kafejce to nic specjalnego i jeśli chcecie oszczędzić to lepiej wziąć własne kanapki. Pamiątki w sklepie się cenią: bluza kosztuje £60, kompletna księga o Harrym £25, krawat 25 itd.

Tu można kupić bilety https://tickets.wbstudiotour.co.uk/webstore/shop/ViewItems.aspx?CG=HPTST2&C=tix2