Moje trzy grosze

By

IMG_5897Paryż stanął w płomieniach. Płoną świece w rękach zgromadzonych na ulicach tłumów. Żałoba narodowa, minuty ciszy. Zginęło dziesięciu artystów, bo byli na tyle głupi, naiwni, nieroztropni by podnieść ołówek na proroka Mahometa. Czy islam jest religią nienawiści? Codzienna prasa przekonuje nas, że tak, a przekonuje tak skutecznie, że wierzą w to nawet terroryści i co jakiś czas dostarczają na to dowodów.
Wiele lat temu, na uniwersytecie, miałam zajęcia z islamu, nawet je lubiłam, interesowało mnie poznawanie innej, egzotycznej kultury. Gdy zdawałam egzamin i recytowałam z pamięci pięć filarów islamu i mówiłam o wojnie religijnej, którą niektórzy uznawali, jako szósty filar, nie zdawałam sobie sprawy, że są ludzie, dla których, właśnie ten punkt jest najważniejszy.
Pisząc ten tekst nie chcę robić „najazdów” na islam, za mało wiem, nie chcę rzucać sformułowań, że wszyscy muzułmanie to terroryści, ci, których znam są bardzo pokojowo do świata nastawieni.
Nie chcę szukać usprawiedliwienia, dla tych, którzy zabili, że muzułmanom w krajach arabskich jest źle, a zła Ameryka tylko torturuje i bombarduje.

Czemu więc piszę ten tekst? Bo coś się we mnie kłębi, bulgocze i paruje i nic nie przynosi ukojenia.

IMG_5911