Moje trzy grosze

IMG_5897Paryż stanął w płomieniach. Płoną świece w rękach zgromadzonych na ulicach tłumów. Żałoba narodowa, minuty ciszy. Zginęło dziesięciu artystów, bo byli na tyle głupi, naiwni, nieroztropni by podnieść ołówek na proroka Mahometa. Czy islam jest religią nienawiści? Codzienna prasa przekonuje nas, że tak, a przekonuje tak skutecznie, że wierzą w to nawet terroryści i co jakiś czas dostarczają na to dowodów.
Wiele lat temu, na uniwersytecie, miałam zajęcia z islamu, nawet je lubiłam, interesowało mnie poznawanie innej, egzotycznej kultury. Gdy zdawałam egzamin i recytowałam z pamięci pięć filarów islamu i mówiłam o wojnie religijnej, którą niektórzy uznawali, jako szósty filar, nie zdawałam sobie sprawy, że są ludzie, dla których, właśnie ten punkt jest najważniejszy.
Pisząc ten tekst nie chcę robić „najazdów” na islam, za mało wiem, nie chcę rzucać sformułowań, że wszyscy muzułmanie to terroryści, ci, których znam są bardzo pokojowo do świata nastawieni.
Nie chcę szukać usprawiedliwienia, dla tych, którzy zabili, że muzułmanom w krajach arabskich jest źle, a zła Ameryka tylko torturuje i bombarduje.

Czemu więc piszę ten tekst? Bo coś się we mnie kłębi, bulgocze i paruje i nic nie przynosi ukojenia.

IMG_5911

2 uwagi do wpisu “Moje trzy grosze

  1. Napiszę banał, który powinni znać dorośli rysownicy: muzułmanie nie należą do kultury europejskiej, kierują się innymi zasadami. Ten zamach, jakkolwiek to zabrzmi, jest odpowiedzią na „europejską wolność słowa”, tylko właściwymi dla danej kultury metodami. Nic nie tłumaczy zabicia człowieka, ale w kulturze europejskiej. Możemy narzucać zasady muzułmanom chcącym żyć w Europie, nie możemy narzucać ich reszcie świata i dziwić się, że ludzi nie śmieszą obraźliwe żarty. Przecież autora karykatury i redakcję śmieszą…

    Polubienie

Księga gości

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.